A HLA-B27 egy sejt felszíni fehérje molekula, melyhez összetett cukormolekulák is kapcsolódnak (glikoprotein). A HLA-B27 molekula részét képezi egy nagyobb, úgynevezett MHC I komplex molekulának, amely feladata a saját/idegen fehérjék felismerése és megkülönböztetése. Ezáltal központi szerepet játszik az immunrendszer koordinálásában. Az MHC I molekula, funkciójával összefüggésben, nagyrészt a fehérvérsejtek felületén mutatható ki. Hibás működése betegségekhez, elsősorban immunbetegségekhez vezet. Egészséges egyénekben a fehérvérsejtek kis százalékában tartalmazzák az MHC I fehérjék részét képező HLA-B27 molekulát (HLA-B27 negativitás).
Patológiás körülmények (betegség) között a HLA-B27 megnövekedett mennyisége (HLA-B27 pozitivitás) a különböző gyulladásos ízületi betegségek közül a reumás betegséggel van szoros összefüggésben. Így pl.: a szeronegatív arthritissel (Spondyloarthritis), az ankylosing spondylitis-el, a psoriaticus arthritis-el, a reaktív arthritises-el (Reiter syndróma), és az enteropathikus arthritiszes. Ezekben a betegségekben a HLA-B27-et tartalmazó fehérvérsejtek száma és a HLA-B27 mennyisége magasabb, mint az egészséges egyénekben.
Megjegyzés: az egészséges emberek egy része is mutathat HLA-B27 pozitivitást anélkül, hogy reumás klinikai tünetei lennének.
A HLA-B27 mérés kivitelezése. A HLA-B27 vizsgálat perifériás, vénás vérből történik. A labormérés során a páciensek véréből első lépésben elkülönítik a fehérvérsejteket. Következő lépésben egy speciális reagenst adnak a fehérvérsejtekhez. A reagens olyan fluoreszkáló festék kötött fehérjét (antitest) tartalmaz, amely a szervezet összes fehérjéje közül csak a HLA-B27 molekulához kapcsolódik (antigén specifikus fluorokróm jelzett antitest). Lézerfényben megvilágítva a fehérvérsejteket a HLA-B27-et tartalmazó sejtek „világítanak”, míg a HLA-B27-et nem tartalmazó sejtek „sötétek” maradnak. A jelölt sejtek azonosítására és megszámlálására áramlási citométert használnak. Minél intenzívebben „világít” egy fehérvérsejt, annál nagyobb a HLA-B27 pozitivitás. A gyári diagnosztikai reagens csomagok tartalmaznak egy olyan reagenst is, amely használatával élesen meghúzható a határ, hogy honnan HLA-B27 negatív és honnan HLA-B27 pozitív egy klinikai vérminta. Ezzel a módszerrel nagy pontossággal, több ezer fehérvérsejt egyedi detektálásával lehet a HLA-B27 pozitivitást vagy negativitást megállapítani.
Megjegyzés: HLA-B27 pozitivitás csak a klinikai tünetek megléte és egyéb vizsgálati eredmények birtokában diagnosztikai értékű. Önmagában nem elégséges.
Egyes betegség csoportokon belül a
HLA-B27 pozitivitás előfordulási aránya különböző:
Spondylitis ankylopoetika (kaukáziusiaknál ~92%),
Reaktív arthritis (Reiter szindróma) (~60-80%),
Gyulladásos bélbetegséggel társuló arthritis (~60%),
Pszoriázishoz tárusló artritisz (~60%),
Izolált anterior uveitisz (~50%),
Nem differenciált spondylarthropátiák(~20-25%).
Vonatkozó web helyek: