Az immunrendszert alkotó limfocitákon belül elkülönítünk segítő, un. „helper” sejteket. Mivel ezek a sejtek a T limfociták alosztályait képviselik, ezért ezeket a sejteket Th betűkkel jelölik. Bizonyos kutatók úgy gondolják, hogy a szervezetben a Th1 és Th2 sejtek egy meghatározott arány tartománya szükséges ahhoz, hogy a szervezet immunrendszere egészséges keretek között reagáljon a változásokra. Egyes vélemények szerint ha ez az egyensúly elbillen valamelyik irányba, akkor immun betegség alakul ki. Az egyensúly elbillenhet akár a Th1, akár a Th2 irányba. A Th1 típusú sejtek inkább az autoimmun betegségekben, míg a Th2 típusú sejtek az allergiában játszanak kóroki (patológiai) szerepet. A Th1 és Th2 sejteket annak alapján különböztetjük meg, hogy milyen gyulladásban részvevő fehérjéket termelnek.
A Th1 típusú immunsejtek zömében IFNg át,TNFa-t és IL-2 őt, míg a Th2-es immunsejtek főleg IL-4, IL-5, IL-6, IL-10, IL-13 termelnek.
A vizsgálat menete. A vizsgálat gyakorlati megvalósításához szakszerűen vett, alvadásgátolt perifériás vénás vér szükséges, melyből a LabMagister Kft. laborjaiban kipreparálják a mononukleáris sejteket, az úgynevezett PBMC frakciót. Ez a vérben a fehérvérsejtek nagy csoportja, amely tartalmazza a limfocitákat, NK sejteket és a monocitákat is). A PBMC sejtekhez olyan anyagot adnak, mely serkenti őket, hogy a rájuk jellemző „gyulladásos” fehérjéket termeljenek. A gyulladásos anyagok kijutnak a sejtekből a sejtkultúra oldatába, ahonnan a mennyiségük számszerűen meghatározható. A LabMagister Kft.-nél a Th1-es immunállapot jellemzésére az IFNg szintet, míg a Th2 állapotra az IL-4 szintet használják. Tehát Th1/Th2 arány jellemzésére az IFNg/IL-4 arányt adják meg. A LabMagister Kft. referencia tartománnyal rendelkezik mind az IFNg, mind pedig az IL-4 szinteket illetően. Abszolút értékek nem léteznek arra vonatkozóan, hogy mely arányszám az, amely egyértelműen patológiás állapotra utal. Az egyes betegek Th1/Th2 arányát a nagy átlaghoz lehet viszonyítani. Ez a viszonyítás megmutatja, hogy adott páciens értéke az átlagtól pozitív, vagy negatív irányban tér el. Az orvos által megállapított kedvezőtlen arányú eltolódás esetén célszerű a kezelés eredményességének a leméréséhez bizonyos időközönként újra elvégeztetni a vizsgálatot.
A LabMagister Kft. eddig több száz Th1/Th2 immun meghatározást végzett.
Kapcsolódó web helyek: