A férfimeddőség hátterében általában a spermiumok valamely genetikai, morfológiai, működési, és/vagy egyéb okra visszavezethető hiányossága áll. Ez a hiányosság lehet alacsony spermium szám, morfológiai eltérés, elégtelen előre haladó mozgás, a DNS állomány magas fragmentáltsága, az akroszóma reakcióra való hajlam hiánya stb.
A kóros spermakép és a férfi meddőség hátterében az ökológiai (pl. környezeti női hormon szennyezés, mezőgazdasági kemikáliák), illetve genetikai okok mellett legalább 50%-ban a modern életmód káros következményei állnak. A fokozódó oxidatív stressz mellett (pl. dohányzás, sugárzások) az átalakult étkezési szokások, az élelmiszerek minőségének romlása következtében fellépő mikrotápanyag hiány, az antioxidánsok és a vitaminok alacsony bevitele is közvetlen kapcsolatba hozható a megtermékenyítő képesség csökkenésével.
A férfi meddőségnek többnyire nincs semmilyen szembetűnő jele. A szexuális együttlét alkalmával normális, fiziológiás reakciók vannak. Tehát a férfi termékenyítőképesség megállapításához mindenképp szükséges a részletes andrológiai kivizsgálás.
További információk:
Humánandrológia.hu